![]() ![]()
Paj till 50 personer?
![]() Jag ska ha 50-årskalas och har använt dina recept på olika pajer, tror att det kommer ca 50 personer. Jag ska även bjuda på pastasallad, i den är det även kött. Bröd ska serveras till. Nu undrar jag om 10 pajer räcker? Jag har gjort två av varje, jag undrar alltså hur många personer som en paj är beräknad till?
- Lisa
![]() Ja, det låter som om tio pajer bör räcka fint. Du bjuder både matig sallad och bröd till så det ska räcka gott. Jag räknar med att en paj räcker till fyra personer som middag. Med tillbehör kan den räcka till sex personer. Och på en buffé - med många andra rätter har jag lagat en paj på 10-12 gäster. Lycka till med festen! ![]() ![]() 9 maj 2012
fel av mig, skulle skicka frågan till kocken :) Lycka till med ditt kalas :) ![]() ![]() ![]() 29 december 2010
Kan man ha pajdegen i kylen 2 dagar? ![]() ![]() ![]() ![]()
|
|
Hej Jag fyller 50 o ska bjuda på buffé till ca 100 pers. , kycklinglår, rostbiff, pot.sallad, gravad o rökt lax, taccopaj, ostpaj, avokadopaj, skink-och broccolipaj samt vanlig sallad. Hur mycket av varje tycker du jag ska göra? Vill inte att de ska se lite ut ;=)